BREAKING

0

Ανακοινώθηκαν οι Υποψηφιότητες των Βραβείων Ίρις 2020 - Τα «ελληνικά Όσκαρ»

Ανακοινώθηκαν επίσημα - μέσω διαδικτύου - οι υποψηφιότητες των κινηματογραφικών βραβείων Ίρις 2020, των «ελληνικών όσκαρ». Λόγω κορωνοϊού, με παρόμοιο τρόπο θα ανακοινωθούν και στις 14 Απριλίου και οι νικητές. Συνολικά, 13 υποψηφιότητες συγκέντρωσε η ταινία του Άγγελου Φραντζή, Ευτυχία, ενώ 12 «Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών» του Σύλλα Τζουμέρκα.

υποψηφιότητες βραβείων Ίρις

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες των βραβείων Ίρις 2020:

Βραβείο Ειδικών Εφέ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης
  2. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη
  3. Για την ταινία Περσεφόνη: Άση Δημητρολοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Μίνως Μάτσας
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος
  3. Για την ταινία Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε
  3. Για την ταινία Winona: Νίκος Πάστρας

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος
  2. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη
  3. Για την ταινία Winona: Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου
  2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης
  3. Για την ταινία Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής
  2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης
  2. Για την ταινία Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Άγγελος Φραντζής
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας
  3. Για την ταινία Winona: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας
  2. Για την ταινία Heatwave: Φωκίων Ξένος
  3. Για την ταινία The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης
  2. Για την ταινία Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος
  3. Για την ταινία Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος
  2. Για την ταινία Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος
  3. Για την ταινία Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης
  4. Για την ταινία Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη
  5. Για την ταινία Index: Νικόλας Κολοβός

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης
  2. Για την ταινία Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογέννης Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου
  3. Για την ταινία Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας
  2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη
  3. Για την ταινία Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης
  4. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, Άντονι Μούιρ
  5. Για την ταινία Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου

0 Comment