Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
More

Εκτός Euro και ο M’Vila!

Ακόμα ένας παίκτης που «ετοίμαζε βαλίτσες» για Ουκρανία και Πολωνία τελικά θα παρακολουθήσει το Euro από τον καναπέ του! Η τελευταία απώλεια στη διοργάνωση ακούει στο όνομα Yann M’Vila και πρόκειται για έναν εκ των βασικών παικτών στον χώρο του κέντρου της Γαλλίας! Ο τραυματισμός του παίκτη της Rennes συνέβη στο χθεσινό φιλικό της Εθνικής του ομάδας κόντρα στη Σερβία (το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητές τους Γάλλους με 2-0 με τέρματα των Ribery και Malouda). Ο M’ Vila ξεκίνησε βασικός, ωστόσο μόλις στο τέταρτο λεπτό τραυματίστηκε με τις πρώτες εκτιμήσεις να τον θέτουν εκτός Euro 2012.

Σε ό,τι αφορά τα του αγώνα τώρα, οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με προσπάθεια του «σεληνιασμένου» Franck Ribery ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους ένα πεντάλεπτο αργότερα με σουτ του Malouda. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη των Γάλλων σε φιλικό παιχνίδι εν όψει Euro μετά το 3-2 επί της Ισλανδίας -αυτή τη φορά ωστόσο η επικράτηση συνοδεύτηκε και από καλή απόδοση. Βασικός ήταν από τη μεριά των Σέρβων ο Ljubomir Fejsa του Ολυμπιακού που πάντως αντικαταστάθηκε στο 60′.