Athens
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024
More

Κροατία – Ισπανία 0-1

Και τι δεν είχε ακουστεί για το παιχνίδι αυτό… Μέχρι και λίγα λεπτά πριν την έναρξή του, οι φήμες που ήθελαν Κροατία και Ισπανία να έπαιζαν για την ισοπαλία με σκορ μεγαλύτερο του 2-2 (αποτέλεσμα που ωφελούσε και τις δύο αφού με αυτό προκρίνονταν αμφότερες) έδιναν κι έπαιρναν. Τελικά οι… μάντεις όχι απλά δεν έπεσαν μέσα στο σκορ αλλά ούτε καν στο αποτέλεσμα αφού οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που αναδείχθηκαν νικητές με 1-0. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι σε ένα ενδεχόμενο 2-2 θα είχαμε δει περισσότερη μπάλα αλλά ας είναι…

Ο ρυθμός του παιχνιδιού από την αρχή ως το τέλος ήταν κακός. Οι Ισπανοί έδειξαν πως δεν καίγονταν για τη νίκη αφού επιθετικά ήταν άκεφοι και δεν κυνήγησαν ιδιαίτερα το γκολ την ώρα που οι Κροάτες ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Δυο-τρία σουτ κατεγράφησαν όλα κι όλα στο πρώτο ημίχρονο πριν ο Wolfgang Stark αποφασίσει να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου μέρους ως εκ τούτου ήταν μάλλον τα καπνογόνα που πετούσαν οι «άτακτοι» Κροάτες –η UEFA αναμένεται να εξαντλήσει την αυστηρότητά της επάνω τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο οι Κροάτες ήταν εκείνοι που έχασαν τις ευκαιρίες. Ο Rakitic δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Casillas όταν έπιασε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αμαρκάριστος με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα –στην επαναφορά νικήθηκε εκ νέου από την Ισπανό πορτιέρο. Οι Κροάτες έδειχναν περισσότερο ορεξάτοι και έβγαιναν με αξιώσεις απέναντι στον Casillas, ωστόσο ο Jesus Navas ήταν εκείνος που ολοκληρώνοντας ταχύτατα μια αντεπίθεση των Ισπανών σκόραρε το μοναδικό γκολ σε μια αναμέτρηση που θα ξεχαστεί σύντομα απ’ όλους.

Οι συνθέσεις

Κροατία: Pletikosa, Vida (Perisic 66’), Corluka, Schildenfeld, Strinic, Vukojevic (Eduardo 81’), Rakitic, Srna, Modric, Pranjic (Jelavic 66’), Mandzukic

Ισπανία: Casillas, Arbeloa, Pique, Ramos, Alba, Xavi (Negredo 89’), Busquets, Xabi Alonso, Silva (Fabregas 73’), Torres (Navas 61’), Iniesta