Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
More

Τσεχία – Πορτογαλία 0-1

Η Πορτογαλία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2012 αφού χθες, στον πρώτο χρονικά προημιτελικό της διοργάνωσης επικράτησε της Τσεχίας με 1-0. Έχοντας στη σύνθεσή τους έναν «σεληνιασμένο» Cristiano Ronaldo, οι Πορτογάλοι ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν μια πανάξια όσο και δίκαιη πρόκριση. Το ματς πάντως δεν πρόκειται να μείνει χαραγμένο στη μνήμη κανενός, πέραν ίσως των Πορτογάλων –κι αυτό… παίζεται!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό. Οι ομάδες ταλαιπώρησαν τη μπάλα με τους δύο προπονητές να γεμίζουν ασφυκτικά τον χώρο του κέντρου. Οι Πορτογάλοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα την ώρα που οι Τσέχοι προσπαθούσαν –ανεπιτυχώς- να χτυπήσουν στην κόντρα. Τα δύο –και παράλληλα τα μόνα- αξιοσημείωτα γεγονότα του πρώτου μέρους ήταν ο τραυματισμός του Helder Postiga στο 40ο λεπτό (τη θέση του πήρε αμέσως ο Hugo Almeida) και το δοκάρι του Cristiano Ronaldo με σουτ μέσα απ’ την περιοχή με τη συμπλήρωση των 45.

Η εικόνα του παιχνιδιού βελτιώθηκε… μονομερώς στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Τσέχοι κλείστηκαν ακόμα περισσότερο σαν να είχαν στόχο τα πέναλτι την ώρα που οι Πορτογάλοι έψαχναν τρόπο για να παραβιάσουν την εστία του σταθερότατου χθες Cech. Ο Ronaldo είδε τη μπάλα να προσκρούει για δεύτερη φορά στο δοκάρι του Τσέχου τερματοφύλακα στις αρχές του δεύτερου μέρους με την Πορτογαλία να κερδίζει διαρκώς μέτρα στο γήπεδο και να κλείνει στα καρέ της την Τσεχία. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 79’: o Nani έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Ronaldo νίκησε στον αέρα τον Gebre Selassie και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι Τσέχοι δεν είχαν το κουράγιο να αντεπιτεθούν, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα 10 λεπτά και έτσι η Πορτογαλία εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro. Ο δε Cristiano Ronaldo έκανε το δεύτερο συνεχόμενο εξαιρετικό παιχνίδι του (είναι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με 3 γκολ) παίρνοντας και πάλι τη χώρα του στις πλάτες του…

Οι συνθέσεις

Τσεχία: Cech, Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky, Hubschman (Pekhart 86’), Plasil, Jiracek, Darida (Rezek 61’), Pilar, Baros

Πορτογαλία: Patricio, Pereira, Pepe, Alves, Coentrao, Meireles (Rolando 88’), Veloso, Moutinho, Nani (Custodio 84’), Postiga (Almeida 40’), Ronaldo