BREAKING

0

Τα Όσκαρ του 2011 σε όλες τις κατηγορίες

Τα φώτα στο Kodak Theater του Λος Άντζελες έσβησαν, καθώς ολοκληρώθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες (για την Ελλάδα) η 83η τελετή απονομής των Όσκαρ.

Anne Hathaway και James Franco

H Anne Hathaway και ο James Franco ήταν οι παρουσιαστές της βραδιάς, που κύλησε χωρίς μεγάλες εκπλήξεις. Μάλλον βαρετή θα τη χαρακτηρίζαμε, με ελάχιστες στιγμές γέλιου και αρκετές στιγμές "νύστας" - τουλάχιστον για εμάς που την παρακολουθούσαμε τις άγριες μεταμεσονύχτιες ώρες.

- Όσκαρ καλύτερης ταινίας για το "The King's Speech", που ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα θεωρούνταν από πολλούς το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας.

Natalie Portman

- Όσκαρ Α' Γυναικείου Ρόλου σε ένα ακόμη αδιαφιλονίκητο φαβορί, στην... έγκυο Natalie Portman για την ερμηνεία της στο "Black Swan".

Colin Firth

- Όσκαρ Α' Ανδρικού Ρόλου στο επίσης μεγάλο φαβορί Colin Firth για την ερμηνεία του στο "The King's Speech".

- To "The King's Speech" έφυγε από το Kodak Theater με συνολικά τέσσερα βραβεία (Καλύτερης ταινίας, Α' ανδρικού ρόλου για τον Colin Firth, Πρωτότυπου σεναρίου & Σκηνοθεσίας), κερδίζοντας τις εντυπώσεις της βραδιάς.

- Τέσσερα αγαλματίδια κατέκτησε και το "Inception" σε πιο "τεχνικές" όμως κατηγορίες (Φωτογραφίας, Καλύτερου μιξάζ ήχου, Καλύτερου ηχητικού μοντάζ & Οπτικών Εφέ).

- Τρία Όσκαρ για τo "Social Network" (Διασκευασμένου σεναρίου, Καλύτερης μουσικής επένδυσης, Καλύτερου μοντάζ)

Melissa Leo

Christian Bale

- Και από δύο για το "The Fighter" (στη Melissa Leo - B' γυναικείου ρόλου & στον Christian Bale - Β' ανδρικού ρόλου), το "Toy Story 3" (Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων & καλύτερου τραγουδιού για το "We belong together" του Randy Newman) και το "Alice in Wonderland" (Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης & Κουστουμιών)

Susanne Bier, In a Better World

- Στο "In a Better Wolld" της Δανίας με σκηνοθέτη τη Susanne Bier το 'Οσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας, αρπάζοντας το αγαλματίδιο από τα χέρια του "δικού" μας Κυνόδοντα, αλλά και από το "Biutiful" του Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιαρίτου.

Οι 4 μεγάλοι πρωταγωνιστές της βραδιάς, Christian Bale - Όσκαρ Β' Ανδρικού Ρόλου, Natalie Portman - Όσκαρ Α' Γυναικείου Ρόλου, Melissa Leo - Όσκαρ Β' Γυναικείου Ρόλου και Colin Firth - Όσκαρ Α' Ανδρικού ρόλου ποζάρουν περιχαρείς στο φακό.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΟΥ DIGITALLIFE.GR TA ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ

Melissa Leo & Jacki Weaver @Oscars 2011: Οι μεγάλες κυρίες… και η μικρή Hailee Steinfeld!
Anne Hathaway @Oscar 2011
Ο Γιώργος Λάνθιμος στο κόκκινο χαλί!
Colin Firth & Geoffrey Rush: To δίδυμο από το Λόγο του Βασιλιά… υποψήφιοι για α΄ και β’ ανδρικό ρόλο @Oscar 2011
Javier Bardem και Penelope Cruz live @ Oscar 2011
Annette Bening @Oscar 2011
Nicole Kidman: Εντυπωσιακή με τουαλέτα Dior
Natalie Portman @Oscar 2011: O κύκνος είναι έγκυος

ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Το φετινό Όσκαρ Καλλιτεχνικής διεύθυνσης απονεμήθηκε στην ταινία "Αλίκη στην χώρα των Θαυμάτων". Το σχεδιασμό παραγωγής είχε αναλάβει ο  Robert Stromberg ενώ το Set Decoration ήταν έργο της  Karen O’Hara

Οι υποψηφιότητες ήταν:

«Alice in Wonderland» (Walt Disney), Production Design: Robert Stromberg, Set Decoration: Karen O’Hara
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1″ (Warner Bros.), Production Design: Stuart Craig, Set Decoration: Stephenie McMillan
«Inception» (Warner Bros.), Production Design: Guy Hendrix Dyas, Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Production Design: Eve Stewart, Set Decoration: Judy Farr
«True Grit» (Paramount), Production Design: Jess Gonchor, Set Decoration: Nancy Haigh

Όσκαρ Φωτογραφίας στην ταινία "Inception" και τον Wally Pfister

Ιδού οι υποψηφιότητες

«Black Swan» (Fox Searchlight), Matthew Libatique
«Inception» (Warner Bros.), Wally Pfister
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Danny Cohen
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), Jeff Cronenweth
«True Grit» (Paramount), Roger Deakins

Το Οσκαρ δεύτερου γυναικείου ρόλου απονεμήθηκε στη Melissa Leo για τον ρόλο της στην ταινία "The Fighter"

Οι υποψήφιες ήταν:

Amy Adams in «The Fighter» (Paramount)
Helena Bonham Carter in «The King’s Speech» (The Weinstein Company)
Melissa Leo in «The Fighter» (Paramount)
Hailee Steinfeld in «True Grit»(Paramount)
Jacki Weaver in «Animal Kingdom» (Sony Pictures Classics)

To Όσκαρ Animated Short Film, κέρδισε η ταινία "The Lost thing"

Οι υποψηφιότητες ήταν:

«Day & Night» (Walt Disney), A Pixar Animation Studios Production, Teddy Newton
«The Gruffalo», A Magic Light Pictures Production, Jakob Schuh and Max Lang
«Let’s Pollute», A Geefwee Boedoe Production, Geefwee Boedoe
«The Lost Thing», (Nick Batzias for Madman Entertainment), A Passion Pictures Australia Production, Shaun Tan and Andrew Ruhemann
«Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)», A Sacrebleu Production, Bastien Dubois

Όσκαρ καλύτερης Animated Ταινίας στο "Toy Story 3"

Με υποψήφιες ταινίες τις:

«How to Train Your Dragon» (Paramount), Chris Sanders and Dean DeBlois
«The Illusionist» (Sony Pictures Classics), Sylvain Chomet
«Toy Story 3″ (Walt Disney), Lee Unkrich

Το Όσκαρ διασκευασμένου σεναρίου κατέληξε στο Aaron Sorkin για το "The Social Network"

Υποψήφιες ήταν:

«127 Hours» (Fox Searchlight), Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), Screenplay by Aaron Sorkin
«Toy Story 3″ (Walt Disney), Screenplay by Michael Arndt, Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
«True Grit» (Paramount), Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
«Winter’s Bone» (Roadside Attractions), Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

Όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου, στον David Seidler για το "Λόγο του Βασιλιά"

Όλες οι υποψηφιότητες γι αυτή την κατηγορία:

«Another Year» (Sony Pictures Classics), Written by Mike Leigh
«The Fighter» (Paramount), Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson, Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson
«Inception» (Warner Bros.), Written by Christopher Nolan
«The Kids Are All Right» (Focus Features), Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Screenplay by David Seidler

Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας απενεμήθη στο "In a better world" που παρέλαβε η Susanna Vier

Υποψήφιες ήταν:

«Biutiful» (Roadside Attractions), A Menage Atroz, Mod Producciones and Ikiru Films Production, Mexico
«Dogtooth» (Kino International), A Boo Production, Greece
«In a Better World» (Sony Pictures Classics), A Zentropa Production, Denmark
«Incendies» (Sony Pictures Classics), A Micro-Scope Production, Canada
«Outside the Law (Hors-la-loi)» (Cohen Media Group), A Tassili Films Production, Algeria
Achievement in makeup
«Barney’s Version» (Sony Pictures Classics), Adrien Morot
«The Way Back» (Newmarket Films in association with Wrekin Hill Entertainment and Image Entertainment), Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
«The Wolfman» (Universal), Rick Baker and Dave Elsey

Όσκαρ β' ανδρικού ρόλου, πήρε ο Christian Bale για την ερμηνεία του στην ταινία "The Fighter"

Υποψήφιοι ήταν οι:

Christian Bale in «The Fighter» (Paramount)
John Hawkes in «Winter’s Bone» (Roadside Attractions)
Jeremy Renner in «The Town» (Warner Bros.)
Mark Ruffalo in «The Kids Are All Right» (Focus Features)
Geoffrey Rush in «The King’s Speech» (The Weinstein Company)

Όσκαρ καλύτερης μουσικής επένδυσης δόθηκε στους Trent Reznor & Atticus Ross για την σύνθεσή τους για την ταινία "The Social Network"

Οι υποψηφιότητες ήταν:

«How to Train Your Dragon» (Paramount), John Powell
«Inception» (Warner Bros.), Hans Zimmer
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Alexandre Desplat
«127 Hours» (Fox Searchlight), A.R. Rahman
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), Trent Reznor and Atticus Ross

Το Όσκαρ για το καλύτερο μιξάζ Ήχου απονέμεται στην ταινία "Inception"

με υποψήφιες ταινίες τις:

«Inception» (Warner Bros.), Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
«Salt» (Sony Pictures Releasing), Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
«True Grit» (Paramount), Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland

Το Όσκαρ καλύτερου ηχητικού μοντάζ απονέμεται και αυτό στην ταινία "Inception"

Υποψήφιοι στην κατηγορία ήταν:

«Inception» (Warner Bros.), Richard King
«Toy Story 3″ (Walt Disney), Tom Myers and Michael Silvers
«Tron: Legacy» (Walt Disney), Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
«True Grit» (Paramount), Skip Lievsay and Craig Berkey
«Unstoppable» (20th Century Fox), Mark P. Stoeckinger

Όσκαρ για το καλύτερο Μακιγιάζ στην ταινία "Wolfman"

Υποψήφιες ήταν:

Barney's Version
The Way Back
The Wolfman

Όσκαρ Κουστουμιών στην ταινία "Alice in Wonderland" και την Colleen Atwood

Υποψήφιες ήταν:

«Alice in Wonderland» (Walt Disney), Colleen Atwood
«I Am Love» (Magnolia Pictures), Antonella Cannarozzi
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Jenny Beavan
«The Tempest» (Miramax), Sandy Powell
«True Grit» (Paramount), Mary Zophres

Όσκαρ για το καλύτερο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους στο "Strangers No More" των Karen Goodman & Kirk Simon

Υποψήφιες στην κατηγορία ήταν:

«Killing in the Name», A Moxie Firecracker Films Production, Nominees to be determined
«Poster Girl», A Portrayal Films Production, Nominees to be determined
«Strangers No More», A Simon & Goodman Picture Company Production, Karen Goodman and Kirk Simon
«Sun Come Up», A Sun Come Up Production, Jennifer Redfearn and Tim Metzger
«The Warriors of Qiugang», A Thomas Lennon Films Production, Ruby Yang and Thomas Lennon

Όσκαρ καλύτερης ταινίας μικρού μήκους στο "God of Love"

Ιδού οι υποψήφιες ταινίες:

«The Confession» (National Film and Television School), A National Film and Television School Production, Tanel Toom
«The Crush» (Network Ireland Television), A Purdy Pictures Production, Michael Creagh
«God of Love», A Luke Matheny Production, Luke Matheny
«Na Wewe» (Premium Films), A CUT! Production, Ivan Goldschmidt
«Wish 143″, A Swing and Shift Films/Union Pictures Production, Ian Barnes and Samantha Waite

Όσκαρ καλύτερου ντοκιμαντέρ δόθηκε στο "Inside Job" των Charrles Ferguson & Audrey Marrs

Υποψήφιες ήταν:

«Exit through the Gift Shop» (Producers Distribution Agency), A Paranoid Pictures Production, Banksy and Jaimie D’Cruz
«Gasland», A Gasland Production, Josh Fox and Trish Adlesic
«Inside Job» (Sony Pictures Classics), A Representational Pictures Production, Charles Ferguson and Audrey Marrs
«Restrepo» (National Geographic Entertainment), An Outpost Films Production, Tim Hetherington and Sebastian Junger
«Waste Land» (Arthouse Films), An Almega Projects Production, Lucy Walker and Angus Aynsley

Όσκαρ οπτικών εφέ απονεμήθηκε στην ταινία "Inception"

Υποψήφιες ήταν:

«Alice in Wonderland» (Walt Disney), Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1″ (Warner Bros.), Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
«Hereafter» (Warner Bros.), Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
«Inception» (Warner Bros.), Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
«Iron Man 2″ (Paramount and Marvel Entertainment, Distributed by Paramount), Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

Όσκαρ καλύτερου Μοντάζ απονεμήθηκε στο "The Social Network"

Υποψήφιες γι αυτή την κατηγορία ήταν:

Black Swan» (Fox Searchlight), Andrew Weisblum
«The Fighter» (Paramount), Pamela Martin
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Tariq Anwar
«127 Hours» (Fox Searchlight), Jon Harris
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), Angus Wall and Kirk Baxter

Όσκαρ καλύτερου τραγουδιού στον Randy Newman για το τραγούδι που έγραψε για το "Toy Story 3", "We belong together"

Οι υποψηφιότητες για την κατηγορία, ήταν:

«Coming Home» from «Country Strong» (Sony Pictures Releasing (Screen Gems)), Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
«I See the Light» from «Tangled» (Walt Disney), Music by Alan Menken, Lyric by Glenn Slater
«If I Rise» from «127 Hours» (Fox Searchlight), Music by A.R. Rahman, Lyric by Dido and Rollo Armstrong
«We Belong Together» from «Toy Story 3″ (Walt Disney), Music and Lyric by Randy Newman

Όσκαρ σκηνοθεσίας κέρδισε ο Tom Hooper για το "Λόγο του Βασιλιά"

Υποψήφιοι ήταν:

«Black Swan» (Fox Searchlight), Darren Aronofsky
«The Fighter» (Paramount), David O. Russell
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), Tom Hooper
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), David Fincher
«True Grit» (Paramount), Joel Coen and Ethan Coen

Όσκαρ Πρώτου Γυναικείου Ρόλου κέρδισε η Natalie Portman για την ερμηνεία της στην ταινία "Black Swan"

Υποψήφιες ήταν:

Annette Bening in «The Kids Are All Right» (Focus Features)
Nicole Kidman in «Rabbit Hole» (Lionsgate)
Jennifer Lawrence in «Winter’s Bone» (Roadside Attractions)
Natalie Portman in «Black Swan» (Fox Searchlight)
Michelle Williams in «Blue Valentine» (The Weinstein Company)

Όσκαρ Πρώτου Ανδρικού Ρόλου κέρδισε ο Colin Firth για την ερμηνεία του στην ταινία "The King's Speach"

Υποψήφιοι ήταν:

Javier Bardem in «Biutiful» (Roadside Attractions)
Jeff Bridges in «True Grit» (Paramount)
Jesse Eisenberg in «The Social Network» (Sony Pictures Releasing)
Colin Firth in «The King’s Speech» (The Weinstein Company)
James Franco in «127 Hours» (Fox Searchlight)

Όσκαρ καλύτερης ταινίας τέλος έλαβε ο "Λόγος του Βασιλιά"

ενώ οι υποψηφιότητες για την κατηγορία ήταν:

«Black Swan» (Fox Searchlight), A Protozoa and Phoenix Pictures Production, Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin, Producers
«The Fighter» (Paramount), A Relativity Media Production, David Hoberman, Todd Lieberman and Mark Wahlberg, Producers
«Inception» (Warner Bros.), A Warner Bros. UK Services Production, Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
«The Kids Are All Right» (Focus Features), An Antidote Films, Mandalay Vision and Gilbert Films Production, Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers
«The King’s Speech» (The Weinstein Company), A See-Saw Films and Bedlam Production, Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
«127 Hours» (Fox Searchlight), An Hours Production, Christian Colson, Danny Boyle and John Smithson, Producers
«The Social Network» (Sony Pictures Releasing), A Columbia Pictures Production, Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers
«Toy Story 3″ (Walt Disney), A Pixar Production, Darla K. Anderson, Producer
«True Grit» (Paramount), A Paramount Pictures Production, Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
«Winter’s Bone» (Roadside Attractions), A Winter’s Bone Production, Anne Rosellini and Alix Madigan-Yorkin, Producers

0 Comment