Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
More

Φάση των 16: Αργεντινή-Ελβετία 0-0 (1-0 στην παράταση)

Για ένατη φορά στην ιστορία της η Αργεντινή προκρίθηκε στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς νίκησε με 1-0 την Ελβετία, χάρη σε γκολ του Άνχελ ντι Μαρία στο 118‘, δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης δηλαδή.

Argentina v Switzerland: Round of 16 - 2014 FIFA World Cup Brazil

Οι Ελβετοί έκαναν σπουδαία εμφάνιση, με κορυφαίους τους Ντιέγκο Μπενάλιο και Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, πήγε το ματς στην παράταση, αλλά μία απροσεξία λίγο πριν το τέλος της, της στοίχησαν την ευκαιρία να παίξει στα πέναλτι την πρόκριση, όπου ίσως να είχε πλεονέκτημα λόγω καλύτερου τερματοφύλακα.