Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
More

Φάση των 16: Κόστα Ρίκα-Ελλάδα 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

Άδοξο φινάλε είχε το ταξίδι της Εθνικής μας στο Mundial της Βραζιλίας. Οι διεθνείς έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για 120 λεπτά, αλλά έχασαν την πρόκριση από την Κόστα Ρίκα στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3, έπειτα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, που διατηρήθηκε και στην παράταση.

ÊÏÓÔÁ ÑÉÊÁ - ÅËËÁÄÁ(ÌÏÕÍÔÉÁË 2014) COSTA RICA - GREECE(WORLD CUP 2014)

Μετά από το στείρο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρουίς άνοιξε το σκορ στο 52′, για να ισοφαρίσει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο 91′. Κατά τη διάρκεια της παράτασης, και παρά την αριθμητική υπεροχή της Ελλάδας, λόγω της αποβολής του Ντουάρτε από το 66′, καμία από τις πολλές ευκαιρίες μας δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το παιχνίδι στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες μέχρι το τρίτο πέναλτι. Στην τέταρτη εκτέλεση ο Κάμπελ ευστόχησε κι έκανε το 4-3, ενώ το πέναλτι του Γκέκα απέκρουσε ο Νάβας. Ο Ουμάνια κλήθηκε να εκτελέσει το πέμπτο και τελυταίο πέναλτι για τους Κοσταρικανούς, ευστόχησε, κι έστειλε την Κόστα Ρίκα στον προημιτελικό του ερχόμενου Σαββάτου με αντίπαλο την Ολλανδία.