Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
More

Group B’: Αυστραλία vs Ολλανδία 2-3

Οι Αυστραλοί δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους Ολλανδούς όμως οι Οράνιε κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος με 3-2, στο καλύτερο μέχρι τώρα παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

depay

Και οι δύο ομάδες είχαν διάθεση για μπάλα, χωρίς σκοπιμότητα στο παιχνίδι τους. Καταιγιστικός ρυθμός στο ματς, πολλές φάσεις μπροστά στα καρέ και των δύο ομάδων και εναλλαγές σε σκορ και συναισθήματα. Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Ρόμπεν στο 20′, όμως οι Αυστραλοί ισοφάρισαν σε 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Κέιχιλ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ευρωπαίους, το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γέντινακ στο 54′ έναλε μπροστά τα Καγκουρό με 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Φαν Πέρσι, για να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Μέμφις Ντεπάι με σουτ στο 68′.