Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
More

Group C’: Ιαπωνία vs Κολομβία 1-4

Την πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ 2014 πήρε η Κολομβία με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, καθώς επικράτησε με 4-1 της Ιαπωνίας και κατακτώντας την πρώτη θέση του 3ου ομίλου θα παίξει με την Ουρουγουάη στην επόμενη φάση.

jap_col

Η ισοφάριση των Ασιατών στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και η είδηση πως η Ελλάδα είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 στο ίδιο διάστημα, τους έδωσε ελπίδες όμως μπήκαν αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο και οι Κολομβιανοί κυριάρχησαν.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: “Αρένα Παναντάλ”

ΙΑΠΩΝΙΑ: Καουασίμα, Ουτσίντα, Γιοσίντα, Κόνο, Ναγκατόμο, Αογιάμα (62′ Γιαμαγκούτσι), Χασέμπε, Χόντα, Οκαζάκι (69′ Κακιτάνι), Καγκάουα (85′ Κιγιοτάκε), Οκούμπο.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα (85′ Μονδραγόν), Σαντιάγο Άριας, Κάρλος Βαλντές, Έντγκαρ Άλβαρες, Αρμέρο, Μεχία, Γκουαρίν, Κουαδράδο (46′ Καρμπονέρο), Κιντέρο (46′ Χάμες Ροντρίγκες), Αντριάν Ράμος, Τζάκσον Μαρτίνες.

Γκολ: 45’+1 Οκαζάκι / 17′ πέν. Κουαδράδο, 55′ και 82′ Τζακσον Μαρτίνες, 89′ Χάμες Ροντρίγκες

Κάρτες: 16′ Κόνο, 63′ Γκουαρίν