Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
More

Ημιτελικός: Βραζιλία-Γερμανία 1-7

Σε εθνική… «τραγωδία» εξελίχθηκε για τους Βραζιλιάνους ο ημιτελικός με αντίπαλο τη Γερμανία. Τα «Πάντσερ» διέλυσαν με 7-1 τους διοργανωτές, πέρασαν στον τελικό του Mundial και περιμένουν τον αντίπαλό τους από τη σημερινή «μάχη» μεταξύ Αργεντινής και Ολλανδίας.

Brazil v Germany: Semi Final - 2014 FIFA World Cup Brazil

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 11′ ο Τόμας Μίλερ και στο 23′ ο Κλόζε έκανε το 2-0. Αυτό ήταν το 16ο γκολ του Γερμανού σε Παγκόσμιο Κύπελλο, και προσπέρασε τον Ρονάλντο στον πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών! Το πάρτι των Γερμανών συνεχίστηκε με δύο γκολ από τον Κρόος στο 24′ και το 26′, για να κλείσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 5-0, ο Κεντίρα στο 29′.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γερμανικές μηχανές δούλεψαν στο ρελαντί, ωστόσο τα κενά στην αμυντική γραμμή των Βραζιλιάνων, ένεκα και της απουσίας του Τιάγκο Σίλβα, επέτρεψαν στον Σίρλε να πετύχει ακόμα δύο τέρματα για τους Γερμανούς στο 69′ και στο 79′.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βραζιλιάνοι ήταν να πετύχουν το γκολ της «τιμής» με τον Όσκαρ στις καθυστερήσεις του αγώνα, για να διαμορφωθεί το «εκκωφαντικό» 1-7!

IMG_76063019413145

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: “Εστάντιο Μινεϊράο”

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Μαρσέλο, Λουίζ Γκουστάβο, Φερναντίνιο (46′ Παουλίνιο), Οσκάρ, Χουλκ (46′ Ραμίρες), Μπερνάρντ, Φρεντ (69′ Γουίλιαν).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς (46′ Μέρτεζακερ), Χέβεντες, Κεντίρα (76′ Ντράξλερ), Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Τόμας Μίλερ, Μεσούτ Εζίλ, Κλόζε (58′ Σ’ιρλε).

Γκολ: 11′ Τόμας Μίλερ, 23′ Κλόζε, 24′ και 26′ Κρόος, 29′ Κεντίρα, 69′ και 79′ Σίρλε / 90′ Οσκάρ