BREAKING

0

ΓΕΡΗΕΤ: Από 25 Αυγούστου τίθεται σε ισχύ κανονισμός της ΕΕ με τα εφαρμοστέα μέτρα, για την κοινοποίηση παραβιάσεων προσωπικών δεδομένων στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες

Με ανακοίνωση του το Γραφείο Επιτρόπου Ρύθμισης Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών & Ταχυδρομείων ενημερώνει τους παροχείς ηλεκτρονικών επικοινωνιών ότι από τις 25 Αυγούστου 2013 αρχίζει η ισχύς του Κανονισμού (ΕΕ) της Επιτροπής της 24ης Ιουνίου 2013 σχετικά με τα εφαρμοστέα μέτρα για την κοινοποίηση παραβιάσεων προσωπικών δεδομένων βάσει της οδηγίας 2002/58/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την προστασία της Ιδιωτικής ζωής στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες.

Το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης του ΓΕΡΗΕΤ έχει ως ακολούθως:

« Το ΓΕΡΗΕΤ ενημερώνει τους παροχείς ηλεκτρονικών επικοινωνιών ότι από τις 25 Αυγούστου 2013 αρχίζει η ισχύς του Κανονισμού (ΕΕ) αρ. 611/2013 της Επιτροπής της 24ης Ιουνίου 2013 σχετικά με τα εφαρμοστέα μέτρα για την κοινοποίηση παραβιάσεων προσωπικών δεδομένων βάσει της οδηγίας 2002/58/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την προστασία της Ιδιωτικής ζωής στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες: http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32013R0611:EN:NOT

Αρμόδιοι για την εφαρμογή του ως άνω Κανονισμού, ο οποίος έχει άμεση εφαρμογή, είναι ο ΕΡΗΕΤ και ο Επίτροπος Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, οι οποίοι θα συνεργάζονται σύμφωνα με τις πρόνοιες του άρθρου 98Α του Νόμου 112(Ι)/2004, όπως τροποποιήθηκε.

Οι κοινοποιήσεις εκ μέρους των παροχέων θα γίνονται με βάση τις διατάξεις του Κανονισμού 611/2013 και του άρθρου 98Α του Νόμου 112(Ι)/2004, όπως τροποποιήθηκε. Ειδικότερα, ως προς το θέμα των προθεσμιών υποβολής των κοινοποιήσεων ισχύουν τα όσα αναφέρονται στον Κανονισμό. Οι κοινοποιήσεις θα αποστέλλονται από τους παροχείς στο ΓΕΡΗΕΤ στον ακόλουθο λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: notifications@ocecpr.org.cy.

Ο ΕΡΗΕΤ προτίθεται, ύστερα από διαβούλευση με τον Επίτροπο Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, να εκδώσει σχετικό Διάταγμα σε σχέση με τον καθορισμό της διαδικασίας γνωστοποιήσεων, δυνάμει του Άρθρου 98Α(4)(γ) του Νόμου 112(Ι)/2004».

0 Comment