Athens
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
More

Group H’: Βέλγιο vs Αλγερία 2-1

Ευτυχώς για τους Βέλγους, οι αλλαγές του Βίλμοτς έσωσαν την παρτίδα καθώς βοήθησαν τα μέγιστα στην ανατροπή του εις βάρους τους 0-1 στο ημίχρονο, σε 2-1 και πήραν τελικά τη νίκη.

Fellaini

Οι Αλγερινοί αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι για το Βέλγιο. Με σφιχτή άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις, δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην εστία του Κουρτουά. Σε μια από τις αντεπιθέσεις, οι Αλγερινοί κέρδισαν πέναλτι από τον Βερτόνχε, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο άσσος την Βαλένθια, Φεγκουλί.

Στην επανάληψη, ο Βίλμοτς έριξε στο παιχνίδι τους Μέρτενς και Φελαϊνί, που αφύπνισαν και την υπόλοιπη ομάδα. Με τέρμα του δεύτερου στο 70′ και του πρώτου μετά από δέκα λεπτά, οι Βέλγοι .